Ozark is a portfolio theme designed for all types of creative websites. It was built based in the latest trends in design style and typography choices.

Address

63739 Street B:9 City, Country

Phone

1-900-333-333

Audyt SEO

Audyt SEO wykonujemy z różnych powodów. Czasami klient prowadzi inhouse i chce lepiej prowadzić działania swojego zespołu, czasami audyt wykonany przez specjalistę oszczędza czas a czasami wychodzi z tego duża oszczędność finansowa. Zdarzają się również sytuacje w których klient ma podstawy by stwierdzić, iż jest oszukiwany przez obecną firmę. Niestety ale nie są to odosobnione przypadki. Wówczas taki audyt może wskazać nieprawidłowości w realizacji zlecenia prac nad pozycjonowaniem strony.

Rekomenduję regularne przygotowywanie audytów SEO. W zależności od przyjętej strategii całościowy audyt powinien być wykonywany minimum raz na kwartał. W przypadku złożonych projektów wykonywaj go co miesiąc wraz z raportem. Ilość zmian prowadzonych przez marketing na stronie, całe otoczenie biznesowe oraz zmiany w samym Google są bardzo dynamiczne i wymagają częstych aktualizacji. Podstawą pozycjonowania stron internetowych jest zdobycie informacji o problemach obecnych w danej witrynie. Tych nie da się jednak określić bez profesjonalnej analizy, jaką jest audyt SEO. Jedynie informacje zebrane z audytu możemy przełożyć na przygotowanie strategii SEO. Poznaj wszystkie korzyści, jakie może przynieść Ci ta usługa. Gotowy? Zaczynajmy…

Czym jest audyt SEO?

Audyt SEO to badanie strony i powiązanych z nią elementów pod kątem czynników odpowiadających za pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Tego typu analiza pozwala na określenie podstawowych braków i problemów występujących w danej witrynie, jak i jej mocnych stron. Efektem przeprowadzonych działań ma być przygotowanie planu działań, którego zastosowanie przyczyni się do poprawy widoczności domeny w wynikach wyszukiwania.

Główne obszary analizy SEO dotyczą takich czynników jak:

 • Ogólna kondycja strony i jej wskaźniki.
 • Treści na stronie głównej i innych występujących podstronach (produkty, kategorie, usługi, blog).
 • Stan linkowania (liczba linków, liczba domen odsyłających, naturalność profilu linków, przyrost linków w czasie).
 • Parametry techniczne strony (błędy, problemy, szybkość ładowania, wielkość strony, certyfikaty).
 • Poziom wewnętrznej optymalizacji SEO strony.
 • Ocena użyteczności.
 • Ocena jakości.
 • Dostosowanie strony do komputerów i urządzeń mobilnych.
 • Wersje językowe strony i powiązane z nimi aspekty techniczne.
 • Realizacja wytycznych SEO Core Web Vitals (wskaźników, które określają poziom wygody korzystania ze strony internetowej dla różnych użytkowników).

Uwzględnienie wszystkich powyższych czynników i parametrów w audycie SEO pozwala na kompleksową ocenę kondycji strony. Jest to również podstawa do wypracowania strategii SEO na kolejne miesiące działań pozycjonujących.

Z czego składa się audyt SEO?

Typowy audyt SEO składa się z kilku części obejmujących elementy SEO na badanej stronie i poza nią. Ich połączenie pozwala na wykrycie najważniejszych problemów na stronie i wskazanie ich potencjalnych rozwiązań. Audyty dla konkretnych klientów mogą różnić się między sobą. Na ich ostateczny wygląd wpływa specyfika strony (sklep internetowy, blog, portal informacyjny, itp.), jak i cała branża wraz z bezpośrednią konkurencją dla danej witryny.

I Analiza słów kluczowych

Każdy audyt SEO rozpoczyna się od analizy słów kluczowych. Jest ona przeprowadzana kolejno dla strony głównej, kilku stron kategorii i wybranych produktów, tak, aby w miarę możliwości ocenić kondycję całej strony.

Analiza słów kluczowych na potrzeby audytu SEO pozwala dobrać odpowiednie frazy do najważniejszych elementów strony na podstawie dotychczasowych jej wyników, jak i rekomendacji z dedykowanych narzędzi (Google Ads, Senuto, Semrush czy Google Search Console). W przypadku nowych stron takie badanie wykonywane jest na bazie researchu konkurencji i sugestii specjalistycznych platform. Analiza słów kluczowych jest również niezbędna dla tworzenia dalszej strategii pozycjonowania oraz przy pozycjonowaniu long tail (długiego ogona).

II Analiza SEO onsite. Audyt techniczny (SEO techniczne)

Audyt SEO onsite zajmuje się wszystkim, z czego składa się analizowana strona internetowa. Są to zarówno elementy widoczne dla klientów, jak i te ukryte w technicznych aspektach danej witryny. Audyt SEO onsite składa się w wielu drobnych elementów, wśród których są między innymi:

 • Ocena użyteczności strony.
 • Ocena jakości serwisu.
 • Ocena stosowania się do najlepszych praktyk związanych z projektowaniem serwisów internetowych.
 • Najważniejsze parametry SEO strony (Domain i Page Authority, Alexa Rank, ilość zaindeksowanych podstron, IP i inne).
 • Wyniki strony w dedykowanych narzędziach.
 • Aspekty techniczne strony: długość czasu ładowania, błędy, problemy, rozmiar strony, wykorzystywane skrypty, obecność plików robots.txt i sitemapy, itp.
 • Wygląd strony w wynikach wyszukiwania (tzw. snippet).
 • Analiza dotychczasowego ruchu na stronie z wykorzystaniem narzędzi Google i innych dedykowanych platform.
 • Analiza pozycji fraz i ich zmian w czasie.

Określenie stanu wszystkich tych elementów pozwana na wskazanie najważniejszych czynności, które należy wykonać na stronie w toku pozycjonowania. Jest to przede wszystkim informacja dla specjalisty SEO, który dokona zmian w obrębie witryny, jak i programisty, który na podstawie powyższych danych może wprowadzić konkretne aktualizacje w jej kodzie i strukturze.

III Analiza SEO onsite. Audyt contentu SEO

Content is the king – powie każdy marketer, niezależnie od specjalizacji. To powiedzenie znajduje swoje odzwierciedlenie również w audycie SEO, który analizuje także treści znajdujące się na stronie. Ten etap analizy witryny obejmuje między innymi:

 • Sprawdzenie ilości treści na stronie głównej witryny, podstonach kategorii i podstronach produktowych.
 • Weryfikacja dopasowania słów kluczowych do poszczególnych podstron oraz analiza pod kątem pozycjonowania długiego ogona.
 • Określenie poziomu optymalizacji tekstu (pogrubień, podkreśleń, wyróżnień, linkowania wewnętrznego).
 • Weryfikacja czytelności tekstu (długości wykorzystywanych zdań, wykorzystania pól specjalnych, długości akapitów, itp.).
 • Sprawdzenie jakości tekstu pod kątem spełniania oczekiwań klientów, odpowiadania na ich pytania i rzetelnego opisywania usług i produktów.

W przypadku, gdy strona internetowa posiada także bloga, audyt SEO obejmuje również weryfikację znajdujących się na nich treści. Najczęściej oceniana jest ich aktualność, odpowiadanie na potrzeby klientów czy wpływ na ekspercki wizerunek marki. Zawartość tej sekcji może się jednak różnić między poszczególnymi sklepami ze względu na rozbieżności w marce, grupie docelowej czy komunikowanych wartościach. Jeśli strona nie posiada bloga, audyt SEO ocenia jego potencjalną przydatność dla strony i rekomenduje konkretne działania zmierzające do jego utworzenia.

IV Analiza SEO Offsite

SEO offsite to przede wszystkim analiza czynników wpływających na pozycjonowanie strony znajdujących się poza nią samą. Najczęściej obejmuje ona:

 • Analizę struktury linków, ich profil, liczbę, liczbę odsyłających domen, stosunek linków DF do NF
 • Przyrost bądź spadek liczby odnośników prowadzących do strony w czasie
 • Wykorzystanie anchorów w procesie linkowania
 • Wykrywanie niezalecanych działań linkujących, takich jak SWL-e czy boty.
 • Analiza linkowania prowadzonego przez konkurencję.

Audyt SEO offsite pozwala na wskazanie priorytetów w procesie linkowania prowadzonym w ramach strategii SEO. Umożliwia on także wykrycie błędów popełnionych na przestrzeni kolejnych miesięcy oraz eliminację odnośników, które mogą negatywnie wpływać na standardy linkowania.

V Analiza konkurencji i branży na potrzeby SEO

Kolejnym elementem audytu SEO jest analiza konkurencji. Jest ona prowadzona zarówno w sposób bezpośredni, przez ocenę strony z tej samej branży, lub pośrednio, z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi (np. Senuto, Semrush, Ahrefs). W czase tego badania sprawdzamy, z jakich możliwości internetu korzysta dany portal, a które zostały przez niego pominięte. Dzięki temu możemy zyskać częściowy wgląd w działania prowadzone przez konkurentów oraz w zakres ich pozycjonowania, co pozwala ocenić ich słabe i mocne strony. W efekcie umożliwia to stworzenie strategii, która pozwoli naszym klientom wyprzedzić konkurencję w wynikach wyszukiwania.

VI Dodatkowe analizy

Czasami na potrzeby prowadzonego audytu pozycjonowania stron analizujemy dane pochodzące z innych narzędzi analitycznych. W tym celu najczęściej rekomenduję uzupełnienie audytu SEO o audyt Google Analytics czy audyty UX/UI.

Przedstawiony VI obszarów audytu SEO nie wyczerpuje tematu audytów. Aby móc w pełni doradzić w zakresie poprawy widoczności w wyszukiwarce zachęcam do skorzystania z audytu działań marketingowych, audytu analityki oraz audytu wybranych stron konkurencji.

Kiedy warto wybrać audyt SEO?

Audyt optymalizacji stron internetowych pod Google (SEO) przyda się każdemu przedsiębiorcy, który w swojej działalności chce pozyskiwać klientów z organicznych wyników wyszukiwania. Kompleksowe badanie kondycji strony przyda się szczególnie w przypadkach, gdy:

 1. Prowadzimy już działania SEO. Wówczas przeprowadzamy audyt profilaktycznie, okresowo.
 2. Ruch na stronie spada bądź utrzymuje się na jednolitym poziomie mimo regularnej pracy w obrębie witryny. Audyt SEO pozwoli wykryć przyczyny stagnacji i wskazać elementy, które blokują rozwój strony.
 3. Na stronie została przeprowadzona migracja, która doprowadziła do spadku ruchu lub zatrzymania jego przyrostu. Audyt SEO sprawdzi się także jako narzędzie potwierdzające jakość przeprowadzonych działań migracyjnych.
 4. Właścicielowi strony zależy na zwiększeniu sprzedaży poprzez wypromowanie strony w wynikach wyszukiwania, ale brak mu konkretnych wskazówek dotyczących wdrożenia odpowiednich zmian.
 5. SEO ma stać się elementem długoterminowej strategii firmy, która będzie wymagać podania konkretnych czynności niezbędnych do wykonania w procesie pozycjonowania.
 6. Zachodzi podejrzenie, że firma wykonująca usługi SEO nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań lub wykonuje je w ograniczonym zakresie.

Audyt SEO jako sprawdzian jakości świadczonych usług

Audyt SEO to cenne narzędzie, które – przy jego regularnym wykonaniu – pozwala sprawdzić postępy prac wykonywanych na stronie. Zazwyczaj tego typu analiza jest tworzona na początku współpracy z agencją lub specjalistą i służy jako punkt odniesienia do dalszych działań. Zdarza się jednak, że wytyczona wtedy strategia nie jest realizowana. W takim przypadku powtórny audyt SEO może okazać się pomocny w określeniu, czy dalsza współpraca z danym pozycjonerem ma podstawy.

Audyt SEO przeprowadzany po kilku miesiącach od rozpoczęcia współpracy pozwala obiektywnie zweryfikować postępy prac i sprawdzić, czy odnoszą one oczekiwany skutek. W przypadku podejrzeń o niewywiązywanie się z umowy, taka analiza może je potwierdzić lub im zaprzeczyć. To także doskonałe narzędzie do potwierdzania profesjonalizmu danego wykonawcy lub analizowania stosowanych przez niego praktyk.

Co da Ci audyt SEO wykonany przez profesjonalistę?

W sieci można znaleźć dziesiątki ofert darmowych audytów SEO wykonywanych przez różnego rodzaju platformy. Są to jednak w większości procesy zautomatyzowane, które – w przeciwieństwie do audytów wykonywanych przez profesjonalistów – ledwie uchylą rąbka tajemnicy, jakim jest kondycja strony. Darmowy audyt strony najczęściej bierze pod uwagę jedynie podstawowe czynniki w pozycjonowaniu, które można określić dzięki znacznikom czy widocznym na pierwszy rzut oka parametrom. W dodatku nie zawsze będzie on aktualny – wytyczne Google nieustannie się zmieniają, czego nie można powiedzieć o kodzie takich aplikacji.

Dodatkowo audyt SEO nie może skupiać się tylko i wyłącznie na podstawowych kwestiach technicznych. Dla pozycjonowania znaczenie mają także inne czynniki, których nie będzie w stanie ocenić żadna maszyna. Przydatność treści zamieszczonych na stronie, doświadczenia użytkownika czy prawidłowe działanie poszczególnych elementów strony to tylko część z ogromnej ilości rzeczy, które dostrzeże tylko wprawne oko osoby na co dzień przeprowadzającej tego typu audyty.

Wiedza i doświadczenie specjalisty SEO przydaje się także w momencie, gdy w grę wchodzi analiza danych zebranych na stronie i wyciągnięcie z nich kluczowych wniosków. Żaden dostępny na rynku system nie będzie w stanie stwierdzić, czy strona ma prawidłowy profil linków, czy prawidłowo dobrano do niej słowa kluczowe oraz czy dawne dzieje witryny nie staną się przeszkodą w jej dalszym pozycjonowaniu. To – i wiele więcej – jest w stanie stwierdzić tylko specjalista, dla którego narzędzia będą jedynie dodatkową pomocą.

Co po audycie SEO?

Audyt SEO to usługa, która stanowi dopiero początek dla procesu optymalizacji strony lub jej pozycjonowania. Dalsza droga stanowi jedynie fuzję wniosków z audytu oraz preferencji danej firmy. Na podstawie audytu SEO można bowiem między innymi:

 • Rozpocząć proces optymalizacji parametrów technicznych strony
 • Przygotować strategię tworzenia treści na stronę
 • Wykryć i wyeliminować błędy w witrynie
 • Stworzyć ścieżkę klienta opartą o dobre praktyki pozycjonowania
 • Przygotowanie długoterminowej strategii SEO i rozpoczęcie pozycjonowania strony internetowej.

Dlaczego warto regularnie wykonywać audyt SEO?

Ogromna część przedsiębiorstw postrzega audyt SEO jako jednorazową usługę. Jest to jednak błąd, który wynika z założenia, że pozycjonowanie stron internetowych opiera się na stałych zasadach, które nie zmienią się nawet podczas realizowania długoterminowych strategii. Jest to jednak założenie błędne – aktualizacje algorytmu Google zdarzają się bowiem co kilka lub kilkanaście tygodni i mogą one całkowicie zmieniać oblicze pozycjonowania. Regularnie wykonywany audyt SEO pozwala jednak obserwować te zmiany i reagować na nie zanim zrobi to Twoja konkurencja.

Co więcej, audyt SEO jest także doskonałym narzędziem do wykrywania błędów, pomyłek czy problemów pojawiających się w trakcie obsługi strony. Drobne zmiany w kodzie, dodanie nowej sekcji w witrynie czy rozszerzenie jej o kolejne elementy może całkowicie zmienić wszystkie parametry domeny. Audyt SEO pozwoli ocenić wpływ takich zmian i określić, czy wymagają one dodatkowej interwencji.

 

Adrian Andrzejczyk

High Performance Marketing

All Author Posts