Co nas czeka w 2025?
Przygotowałem dla Was zestawienie najciekawszych trendów wśród wybranych ekspertów branżowych a na końcu tego materiału przeczytacie o moich prognozach.
O trendach możesz również posłuchac w podcascie "I to się liczy" - zachęcam do subskrybowania.
Zacznijmy od Szymona Negacza.
Przegląd sprzedaży na B2B na 2025 - Szymon Negacz, prosto z Karaibów nagrywa podcast odsłaniając przed nami swoje trendy na rok 2025. Moją uwagę przykuło analityczne i procesowe podejście do zarządzania sprzedażą. Szymon podaje praktyczne porady, konkretne metryki, cele i metody ich weryfikacji. Jest dużo o wykorzystaniu danych. Odcinek powinien przesłuchać każdy dyrektor sprzedaż, manager i team leader. Postaw na dane, nie intuicję i podnieś w tym roku swoją efektywność - tak można to podsumować.
W Everyday AI Podcast usłyszymy o trendach i największych wpadkach ubiegłego roku. To pod czym się podpisuję, to wskazanie jako największego przegranego zeszłego roku Google z ich niedoskonałym Gemini. Konkurencja praktycznie przez cały zeszły rok odjeżdżała produktowi Google. Co ciekawe firma przebudziła się w grudniu, robiąc niewiarygodny skok technologiczny. Kosztowało to niewiarygodnie dużo a cały ten wyścig wygląda bardzo interesująco. Od siebie dodam, że Gemini i asystenci AI od Google są upychani we wszystkie usługi Google. Ich jakość mocno odstaje od konkurencji a mimo to firma z wiarą brnie do przodu wierząc, że to oni staną się liderem a ich usługi są najlepsze. Trzymam kciuki, mimo, że teraz nic na to nie wskazuje to przecież historycznie Google wychodził już z większych tarapatów W tym roku możecie spodziewać się wielu inicjatyw IA od Google takich jak szkolenia, certyfikaty, webinary i inne działania angażujące społeczność marketingowców do korzystania z usług Google.
Marketing Hero usłyszymy o trendzie w live commerce - trendzie, który kiedyś był domeną Chin, czyli np. sprzedaży w czasie streamów. Oczywiście jest mowa o AI, o którym mówią wszyscy, ale - to już przecież trenduje. Trend z AI tak, ale dający możliwość optymalizacji i automatyzacji procesu komunikacji z klientem. W takim scenariuszu AI uczy się Twojego stylu komunikacji i robi to za Ciebie. To również hiperpersonalizacja w niestandardowych formatach np. wideo. Filmy, które dynamicznie dodają treści do wideo. Kolejny trend warty zaznaczenia to - utra szybkie zakupy, na czym to polegają? Podam kilka przykładów: w offline to bilbord z kodem QR, który możesz zeskanować jadąc samochodem i otrzymać kolację dojeżdżając do domu, czy w online możliwość zrealizowania szybkiej transakcji bezpośrednio z poziomu newslettera. VR i AR stanie się bardziej dostępna. Warto rozpocząć tworzenie contentu dostosowanego do tych urządzeń. To, może być dobre rozwiązanie dla producentów mebli, projektantów, sprzedawców armatury itp.
Wyższy poziom marketingu to kolejny podcast, który warto przesłuchać. Autorzy wśród trendów również upatrują w AI, wskazując na realny problem z przełożeniem technologii na realizację celów biznesowych. Rynek wydaje się, że ochłoną po szale AI, niektóre rozwiązania asystentów są już powszechne, każdy z nas zna bolączki tej technologii i zakładamy, że agenci AI mają stać się z czasem dokładniejsi. Kolejnym trendem ma być digitalizacja, ale niech was nie zmyli to z pozoru oklepane stwierdzenie. W naszym świecie jest jeszcze wiele procesów, które możemy zdigitalizować i zautomatyzować. Idealnym przykładem może być digitalizacja w księgowości, handlu i biznesie. Trzecim trendem jest medializacja - firmy mają stać się bardziej dostępne, a to poprzez łatwość w produkcji contentu. Czwarty trend to model subskrypcyjny. Cały nasz świat podąża w tym kierunku zarówno w zakresie produktów cyfrowych (Spotify, YouTube, inne aplikacje) czy fizycznych (leasing, najem długoterminowy mieszkań czy pojazdów).
Conversion Date with Data czyli Mariusz MIchalczuk wskazuje na trendy w zakresie analityki internetowej. Pierwszym trendem jest powszechne budowanie hurtowni danych a co za tym idzie budowanie jednego źródła prawdy. Z takiego jednego źródła prawdy mogą korzystać wszystkie zespoły w organizacji jednocześnie posiadając wspólny punkt odniesienia. Przykładem może być agregacja w jedno miejsce danych Meta, Google Ads, GA4 i CRM i odnoszenie się do jednego, spójnego raportu czy tez bazy danych. Drugim trendem są dane w czasie rzeczywistym co łączy się z przejściem z systemu ETL na ELT, czyli w skrócie oznacza to, że przed transformacją danych już je załadowujemy. Z tym trendem łączą się inne trendy w zakresie automatyzacji procesów pracy na danych jak ich pozyskiwanie - popularyzacja wtyczek i connectorów. Mariusz jako kolejny trend wskazuje analitykę konwersacyjną z wykorzystaniem AI, którą możecie już spotkać, chociażby w Looker Studio Pro.
Łukasz Zarebski na swoim LinkedIn dzieli się przemyśleniami na temat raportu SAR dot. badania płac i stawek godzinowych w branży agencji reklamowych. Widać na nim presję, przed jaką stoją agencje marketingowe, które nie podnoszą stawek za usługi proporcjonalnie do wzrostu płac. Może to wskazywać na problemy z utrzymaniem pracowników i spadkiem cashflow.
Borys Marushchak na swoim LinkedIn przeanalizował trendy liderów w branży i streścił je do kilku punktów. Najważniejsze z nich to: autentyczność marki - firmy są gotowe zapłacić więcej za markę z wartościami; CMO muszą nauczyć się robić więcej, posiadając mniej zasobów; mają zacząć królować dane 1-st party; Aplikacje mobilne otrzymają boost od AI. Jaki płyną z tego wnioski? Zyskają małe marki, IT musi działać synergicznie z marketingiem i sprzedażą, krótkoterminowy performance marketing traci na znaczeniu na rzecz długoterminowych strategii.
AI. Zapytałem Claude, Chat o3 oraz Perplexity o trendy na 2025. Każdy z AI wskazuje jako numer 1 AI i hiperpersonalizację. Hiperpersonalizacja nie jest nowością, ale wraz z dostępnością (demokratyzacją) technologii ML/AI, a także i danych, to wszystko jest dziś na wyciągnięcie ręki. Kolejnym trendem jest upraszczanie procesów w e-commerce. Zakupy mają stać się prostsze, szybsze i przyjemniejsze. Wideo i podcasty jako format treści zyska na popularności. Gdzieś podświadomie wyczuwałem ten trend uruchamiając własny podcast "I to się liczy" do którego subskrypcji serdecznie Was zachęcam. Ostatnim trendem, o którym wspomina każdy z asystentów AI, jest wzrost znaczenia RODO i świadomości ochrony danych osobowych wśród użytkowników internetu.
Czas na podsumowanie.
Bazując na własnym doświadczeniu oraz informacjach pozyskanych z internetu (przytoczone wcześniej) trendy na 2025 widzę następująco:
Daj znać jak Ty widzisz trendy w nadchodzącym roku.
Dziękuję, że tutaj jesteś. Jeśli spodobał Ci się ten materiał to będę wdzięczny za reakcję i subskrypcję. Do usłyszenia w kolejnym odcinku.